foto yokAnket Sonuçları

  DEMARD İSTANBUL YÖNETİMİ OLARAK YAPTIĞIMIZ ANKET SONUÇLARI.


1)GÖREV YAPTIĞINIZ LOKO VE ÜNİTELERDEKİ EKSİKLİKLER NELERDİR?
Bu sorumuza anketimize katılan üyelerimizden %12 si eksiklik olmadığını belirtmiştir.%6 sı ankete cevap vermemiştir.% 84 ü ise eksiklikleri şu şekilde sıralamışlardır.

  Makine ve ünitelerdeki en önemli sorun temizlik olarak karşımıza çıkmaktadır. Kuruluşumuzdaki tüm işyerleri ve odaların günlük temizlendiği düşünülürse markizlerin günlük değil haftalarca temizlenmediği yada temizlikte gerekli özenin gösterilmediği bir gerçektir. Temizlik ve hijyenin olmadığı markizlerin makinistlerin yemek yediği ve görev yaptığı yer olduğu düşünüldüğünde sağlıksız bir ortam oluşturmaktadır. Markiz camlarının da yeterli temizliğinin yapılmaması sürüş görüşünü bozduğu da başka bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.-2.sorun ise markizlerde klima sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Markizlerimizde(dizel makinelerde)klima olmaması, arızalı olması, filtre temizlik ve değişimlerinin zamanında yapılmaması çalışma şartlarımızı zorlaştırmakta(yazın markizlerde 50 C derece sıcaklıkları geçmektedir)aynı zamanda sağlığımızı ve seyrüsefer güvenliğimizi bozmaktadır.-3. Sorun ise bakımların zamanında yapılmaması ve arıza defterlerine arızalar hakkında meşruat verilmemesidir.-4.sorun ise kabin koltuklarının dizel makinalarda)eski ve konforsuz olması, sabit telsiz eksikliği, buzdolabı olmaması veya çalışmaması(dizel makinalarda), perdelerin olmaması(dizel makinalarda), 23000 emo ünitelerinde kameraların çalışmamasıdır.-Marmaray ünitelerinde ilave olması istenen özellik ise peronlara girişte yolcunun sarı çizgiyi geçmesi durumlarında uyarmak amacıyla çan sesi olması gerekliliğidir.
2)MAKİNİST DİNLENME ODALARI YETERLİ Mİ?EKSİKLİKLERİ VE ÖNERİLERİNİZ NELERDİR?
Bu sorumuza anketimize katılan üyelerimizden %10 u yeterli olduğunu belirtmiştir.%2 si cevap vermemiştir.%88 i yetersiz bulmakta ve eksiklikleri şu şekilde sıralamışlardır.-Marmaray makinist dinlenme odasını yer altında olmasından dolayı oksijen oranı düşük, havasız rutubetli ,kötü kokan, sinek sorunu bitmeyen mutfağı kullanışsız ve yetersiz bir oda olarak tarif edilmiştir. Açık havada bir dinlenme odası olması gerekliliği vurgulanmıştır. -Arifiye makinist odası buzdolabı olmayan, klimasız ,interneti olmayan bir oda olarak karşımıza çıkmaktadır.-Çerkezköy makinist odası dolap eksikliği ve temizliği eksik bir oda olarak karşımıza çıkmaktadır.
3)DAĞITILAN ELBİSELERİN KALİTESİNDEN VE DAĞITIM ŞEKLİNDEN MEMNUNMUSUNUZ? BEKLENTİLERİNİZ NELERDİR?EYLEMLİK SÜRECİNE GİDİLİRSE KATILIRMISINIZ?
Bu sorumuza anketimize katılan üyelerimizden %13 memnun olduğunu belirtmiştir.%1 i cevap vermemiştir.%35 i eylemlik sürecine gidilmesiyle bitmeyen bu sorunu çözüleceğini düşünüyor.%86 sı Marmaray elbisesi hariç kalitesinden memnun değil, TCDD prestijini temsil edemeyeceği görüşünde, kesim tarzının kötü olduğu(bol, şekilsiz ,genç çalışanlara uymadığı(slim fit kesim olması gerektiği),zamanında dağıtılmamasından şikayetçi olmaktadır. Aynı zamanda dağıtılan ayakkabıların sağlıksız giyilmeyecek durumda(ayağa vurması sebebiyle)olduğu görüşündedir.
4)DEMARD SİZE NEYİ İFADE EDİYOR? İŞE GİRDİĞİNİZDEN BERİ FAALİYETLERİ HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
DEMARD üyelerimiz için birliği, beraberliği, arkadaşlığı, tek çatı altında ortaklaşabilmeyi,dayanışmayı ifade ediyor. Aynı zamanda makinist hakları savunucusu ve makinistlerin birlikte hareket edebilmesinin tek yolu olduğu konusunda hemfikir olarak karşımıza çıkmaktadır
5)2008 YILINDA YASA İLE KALDIRILAN YIPRANMA TAZMİNATLARININ GERİ ALINMASI İÇİN ÖNERİLERİNİZ NELERDİR?EYLEMLİK SÜRECİNE GİDİLİRSE KATILIRMISINIZ?
Bu sorumuza anketimize katılan üyelerimizden % 8 i cevap vermemiştir.% 28 i hukuksal yolla devam edilmesi ve siyasi yollar ve yöneticilerle görüşme yapmanın yeterli olduğu görüşündedir.-% 4 ü eylemin gereksiz olduğu görüşündedir.-% 60 ı ise eylem yapılması kesinlikle gerektiği yalnız genel anlamda başlamış olan hukuksal sürecin sonuçlanmasın beklenmesini, bu arada siyasilerle ve yöneticilerle görüşmelerin yapılmasını, kamuoyu oluşturulması gerekliliğini belirtmişlerdir.
6)TARİFELERİNİZDEN MEMNUNMUSUNUZ? ÖNERİLERİNİZ NELERDİR?
Bu sorumuza anketimize katılan üyelerimizden %4 ü cevap vermemiştir.%60 ı tamamen mennun.%36 sı memnun olmayıp isteklerini şu şekilde belirtmişlerdir.Her hafta aynı güne gelen dinlenmelerin düzeltilmesini, dinlenmelerin kapatılmamasını, yıllık izinlerini kullanmalarda sıkıntılarının giderilmesini , herkese eşit davranılmasını, turnist olması gerektiğini vurgulamışlardır.
7)İŞYERİNİZİ EN BÜYÜK 3 SORUNUNUZU SIRALARMISINIZ?
Bu sorumuza anketimize katılan üyelerimizden %23 ü cevap vermemiştir.%77 si sorunları şu şekilde sıralamıştır.-Makinistlere yeteri kadar değer verilmediği konusunda hemfikirler.(Bu işin lokomotifi biziz, uçakta pilot, gemide kaptan ne ise bizde aynı değerdeyiz)-İşçi-memur makinist ayrımından ve maaş farklarından -Makinist odalarının yetersizliğinden-Psikolojik baskıdanİşyeri temizliğinden şikayetçilerdir.
8)MAKİNİST TREN ŞEFLİĞİ YAPMALIMIDIR DÜŞÜNCÜLERİNİZ NELERDİR?
Bu sorumuza anketimize katılan üyelerimizden %7 si cevap vermemiştir.%10 u tren şefliği yapmalıdır cevabını vermiştir.%11 i banliyö ,marmarayda yapmalı diğer trenlerde yapmamalı cevabını vermiştir.%38 i yapmamalı eğer yapacaksa şef makinist ünvanı alarak yada şartlar daha iyileştirilek yapmalı cevabını vermiştir.% 34 ü makinist sadece kendi işini yapmalı tren şefliği yapmamalıdır cevabını vermiştir.
9)DEMARDA ÜYEMİSİNİZ? SENDİKALARA ÜYEMİSİNİZ? STK'LARDAN BEKLENTİNİZ NELERDİR?
Bu sorumuza anketimize katılan üyelerimizden %89 u üye olduklarını belirtmişlerdir . Genel olarak STK lardan beklentileri:-Siyasi görüş, etnik ayrım yapmadan ,kişisel değil toplumsal çıkarlar üzerinden çalışmalar yaparak, daha etkin olmalarını ve işyerlerine inmelerini, üyelerden uzaklaşmadan tekrar temsilcilik sistemlerini oturtarak insanları görüş, davranış, siyasi olarak ayırarak dışlamadan mücadelede ortaklaşma dilini kullanmalarını beklediklerini ifade etmişlerdir.
10)TREN ÜSTÜ DAĞITILAN YEMEK VE KAHVALTILARDAN MEMNUNMUSUNUZ? ÖNELERİLERİNİZ NELERDİR? EYLEMLİK SÜRECİNE KATILIRMISINIZ?
Bu sorumuza anketimize katılan üyelerimizden %5 i cevap vermemiştir.% 9 u memnun olduğunu belirtmiştir. Geriye kalan %86 sı yemekten memnun olmadığını kahvaltıdan memnun olduğunu ve nerdeyse sürekli kahvaltı aldığını belirtmiş ve memnun olduğu kahvaltıda çeşitliliğin değiştirilerek verilmesini, peynirin vakumlu olması gerektiğini, aç bitir salam, sucuk tarzı ilaveler yapılması gerektiğini belirtmişlerdir.
11)MAKİNİSTİN TCDD GELECEĞİ KONUSUNDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Bu sorumuza anketimize katılan üyelerimizden% 16 sı cevap vermemiştir.%84 ü şu şekilde ortaklaşmışlardır.-Makinist mesleğinin teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin vazgeçilmez olduğunu, kurum amirlerinin bunu farketmesi gerektiğini düşünüyorlar. Serbestleşme sürecinin belirsizlik ve huzursuzluk olarak yansıdığını belirtiyorlar .İşçi-memur makinist ayrımının statü farkı ve ücret farkı oluşturduğundan dolayı memnuniyetsizlik yarattığını ifade ediyorlar. Aynı zamanda makinistlik mesleği üzerinde bir itibarsızlaştırma ve değersizleştirme çalışmaları olduğunu düşünüyorlar ve görevde yükselmenin hiçbir yerinde önü açılmayan makinistlerin sağlık ve psikoteknik kaybında bir kalemde silinerek atıl duruma gelip ücret kaybı ve unvan kaybı ile alt grupta hak etmedikleri bir ünvana geri düşme endişesi içinde olduklarını belirtmişlerdir.
12)SİZ DEMARD YÖNETİMİNDE OLSAYDINIZ FARKLI OLARAK NELER YAPARDINIZ?
KATKILARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.GEREKLİ MESAJLAR ALINMIŞTIR.
13)YATAKHANELER SİZCE YETERLİ Mİ? EKSİKLİKLERİ NELERDİR?
Bu sorumuza anketimize katılan üyelerimizden %10 u cevap vermemiştir.%6 sı yeterli olduğunu belirtmişlerdir.% 84 ü eksiklikleri şu şekilde sıralamışlardır.-Yatakhane temizlik eksikliğinden-İlaçlama yetersizliğinden(sivrisinek, haşere olması)Tek kişilik oda olmaması(horlama yüzünden) ve duş tuvaletin oda içerisinde olmamasından-Odalarda klima olmamasından(yazın sıcak, kışın soğuk olmasından dolayı)-Yatakhane personel ilgisizliği ve yetersizliğinden şikayetçi olmuşlardır.
14)MAKİNİSTLERİN EN BÜYÜK 3 SORUNUNU SIRALARMISINIZ?
Görevde yükselmede önünün kapalı olması-Yıpranma tazminatı-Şef makinist ünvanı(makinistlik yanında tren şefliği, gardfrenlik , revizörlük, makasçılık gibi ekstra işler yapmak zorunda olması)-Ekonomik yetersizlik(Yaptığı işe nazaran karşılığını alamama)-Sosyal hayat eksikliği-Kilometre tazminat bağımlı hale getirilmesi-Gerektiği saygı ve değeri hissedememe(Sadece olay yaptığında ve arıza durumunda aranması, işler kötü gidince hatırlanılması)
15)İŞYERLERİNİZDE BİRLİK BERABERLİK YETERLİ Mİ? NE GİBİ UYGULAMALARLA BİRLİK BERABERLİĞİN DAHA DA İYİ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Bu sorumuza anketimize katılan üyelerimizden %23 ü cevap vermemiştir.% 15 i yeterli olduğunu düşünüyor.% 62 si yetersiz olduğunu düşünüyor ve beraberlik olmamasının sebebini ve çözümlerini şöyle sıralıyor:-3 sendika olduğundan ve sendikaların siyasileşmesinden ve insanları gruplaştırmasından dolayı sıkıntılar yaşandığını-İşyerinde siyaset yapmanın insanları gruplaştırmasından şikayet ediyorlar-Sevgi ve saygı eksikliğinin olduğunu ve usta çırak ilişkisinin bozulmasının bunları sağlama ihtimali olacağını düşünüyorlar-Sosyal faaliyetlerin arttırılması gerektiğinin altını çiziyorlar.
16)FAZLA MESAİ YAPMAK İSTİYORMUSUNUZ?
Bu sorumuza anketimize katılan üyelerimizden %9 u cevap vermemiştir.% 9 u evet yapmak istiyorum cevabını vermiştir.% 64 ü mesai yapmak istemediğini belirtmiştir.%18 i ise iyi bir ücret verilirse(bu ücretlerle değil)yapabileceğini belirtmiştir.
17)YENİDEN YAPILANMA SÜRECİ HAKKINDA YETERİNCE BİLGİ SAHİBİMİSİNİZ?MAKİNİSTİN YÜK-YOLCU-BANLİYO ŞEKLİNDE AYRIŞTIRILMASI HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZ NELERDİR?
Bu sorumuza anketimize katılan üyelerimizin %97 si bilgi sahibi olmadığını ,bilgi verenlerin dahi süreçten haberi olmadığı yada yük-yolcu ayrımı haricinde bir şey söylemediği personel politikaları hakkında bilgilendirme yapmadığını söylemişlerdir. %90 ı ise ayrımın olmaması gerektiğini ama eğer olacaksa personelin mağdur olmadan ve yük-yolcu ayrımında kendilerine sorulması gerektiğini belirtmişlerdir.
18)İŞYERİ AMİRLERİNİZİN BAKIŞ AÇILARI VE TUTUMLARINDAN MEMNUNMUSUNUZ?NASIL OLMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Bu sorumuza anketimize katılan üyelerimizden %17 si cevap vermemiştir.%23 ü amirlerimizin bakış açı ve tutumlarından memnun olduğunu belirtmiştir.% 60 ı ise amirlerin bakış açıları ve tutularıbdan memnun olmayıp eksiklikleri ve isteklerini şu şekilde sıralamışlardır:-Sorunlarıyla ve düşüncelerini sormadıkları gibi ilgilenmediklerini düşünüyorlar Sadece olay ,vukuat veya ceza verme zamanı ortaya çıktıklarını güncel zamanlarda işyeri ziyaretlerini yapmadıklarını düşünüyorlar .Makinistler maaşında ve aldığı yemekte amirinin kabullenememeler olduğunu düşünüyorlar. Daha pozitif ve insan ilişkilerinin artması gerektiğini paylaşıyorlar.
19)ŞUBE YÖNETİMİNE GEREKTİĞİNDE ULAŞABİLİYORMUSUNUZ?ŞUBE YÖNETİMİNDEN MEMNUNMUSUNUZ?BEKLENTİLERİNİZ NELERDİR?
Bu sorumuza anketimize katılan üyelerimizden %15 i cevap vermemiştir.%5 i memnun olmadığını daha memnuniyeti sağlayacak bir şeyler görmediklerini belirtmişlerdir .Önemli olanın sizin bize ulaşmanız olmadığı, yönetimin üyelere ulaşması gerektiğinin altını çizerek sorun olmadan önlem almamız konusunda fikirleriyle katkı sunmuşlardır .KENDİLERİNE TEŞEKKÜR EDERİZ. %80 i ise memnun olduğunu ve istediklerinde ulaşabildiklerini belirtmişlerdir. DEMARD YÖNETİMİ OLARAK FİKİRLERİNİZİ ÖNEMSİYOR VE TEŞEKKÜR EDİYORUZ.GÜVENİNİZE VE MEMNUNİYETİNİZE LAYIK OLMAK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ VE ÇITAYI YÜKSELTMEK İÇİN DAHA FAZLA ÇALIŞACAĞIMIZA SÖZ VERİYORUZ.
20)BU ŞEKİLDE ANKETLER YAPILMASI FAYDALI MI?TEKRAR YAPILMASINI ÖNERİRMİSİNİZ?
Bu sorumuza anketimize katılan üyelerimizden %95 i tekrar yapılması gerektiğini düşünüyorlar. Fakat soruların şıklı olması gerektiğinin altını çizerek, yazdıkları cevapların değerlendirildiğini ve sonuca ulaştığını görmek istiyorlar. DEMARD YÖNETİMİ OLARAK FİKİRLERİNİZİN BİZİM İÇİN DEĞERLİ OLDUĞUNU YİNELEYEREK ÇALIŞMALARIMIZI ANKET SONUÇLARIYLA ZENGİNLEŞTİREREK YAPMA GAYRETİ İÇİNDE OLACAĞIMIZIN SÖZÜNÜĞ VERİYORUZ.ANKETLERİ DOLDURDUĞUNUZ VE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN AYRI AYRI HEPİNİZE TEŞEKKÜRÜ BORÇ BİLİRİZ.
21)DERNEĞİMİZİN HUKUKSAL DANIŞMANLA ANLAŞMASINI İSTERMİSİNİZ?BUNA DESTEK VERMEYİ DÜŞÜNÜRMÜSÜNÜZ?
Bu sorumuza anketimize katılan üyelerimizden %90 ı olması gerektiği konusunda hemfikirler. Maliyetinin araştırılmasını öneriyorlar. BU KONUDA BİR HUKUK DANIŞMANIYLA GÖRÜŞME İÇİNDEYİZ.DETAYLARI ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE OLUŞTUĞUNDA TEKRAR BİLGİLENDİRME YAPILACAKTIR.

Anket sonuçları

facebook

Demard İstanbul Yönetim Kurulu